vineri, 10 septembrie 2010

                                                              2 Surori
                                               Invidia si Gelozia
                           Invidia este cel mai cunoscut pacat .El apare in orice casa  si in orice loc .Nu exista nimeni pe pamant care sa nu fi fost invidios pe cineva .Invidia este cand o persoana este invidioasa pe alta din difeite motive . Cea mai cunoscuta invidie este aceea de bani .O persoana este invidioasa pe alta ca are e exemplu o rochie mai faina sau o masina mai de firma .Din cand in cand, fiecare dintre noi are momente de invidie: "De ce-ar fi el/ea mai presus decat mine?", Invidia ascunde in spate de fapt, dorinta de a te apropia de cel care a reusit, dar esti incapabil sa intelegi ca sensul este de la tine catre el si nu invers. invidia este oglinda a ceea ce crezi ca nu poti.Invidia este tendinta de a nu aprecia adevarata valoare a ceea ce avem si de a ne dori mereu mai mult
                  Multi dintre noi cred ca invidia si gelozia sunt acelasi lucru ...Gresit ...Se spune ca gelozia si invidia sunt surori insa nu sunt aceasi persoana . Gelozia include 3 persoane Ea apare de cele mai multe ori intre sot si sotie , iubit si iubita .Nimic pe lumea asta nu ruineaza o casnicie sau o relatie  mai repede decat gelozia.
              Inca din vechiul testament Cain la ucis pe Abel din INVIDIE .

       
    Invidiosul, încercând să năruie pe toate căile succesul şi fericirea altuia, nu face altceva decât să-şi năruie propria fericire. Este o realitate pe care grecii antici o ilustrau prin următoarea povestire. Dintr-o mică cetate grecească, doi bărbaţi au plecat ca să ia parte la jocurile olimpice. Unul dintre ei a avut succese răsunătoare, s-a acoperit de glorie şi a fost încoronat cu lauri. Celălalt s-a întors acasă fără nici o victorie. La întoarcere, locuitorii cetăţii au făcut sărbătoare celui victorios şi i-au înălţat un monument în mijlocul oraşului. Celălalt, cuprins de amărăciune şi invidie, a hotărât să se răzbune şi să nimicească cu orice preţ gloria celui victorios. S-a hotărât să-i dărâme monumentul. Noaptea, pe când toată lumea dormea, s-a apucat de săpat la temelia monumentului. Când de acum aproape că îşi terminase munca şi trebuia doar să-l împingă cu umărul ca să-l răstoarne, monumentul s-a prăbuşit de la sine; a căzut peste cel care săpa, omorându-l şi îngropându-l în groapa pe care o săpase.

         Invidia îl ucide pe invidios. Invidioşilor li se aplică cunoscuta vorbă din popor: Cine sapă groapa altuia, cade el însuşi într-însa
Invidia
                                                                                      Pacatul care poate aduce si moarte
Editie pentru Copii :
 
                                   De ce este macul rosu ca sangele?

         Cu multi ani in urma , pe vreme cand bunicii bunicilor vostri erau copii cum  sunteti voi acum , se spune ca  traia intr-o casuta mica de la marginea unui sat o femeie vaduca care avea un baiat cuminte si bun .Erau saraci , traind din lipsuri si greutati.
          Asa se face ca intr-o zi biata mama nu a mai avut ce pune pe masa .Cu inima stransa l-a trimis pe baiat la un var din satul vecin , cu rugamintea sa le dea ceva de-ale gurii.Si chiar daca nu aveau de nici unelea , tot nu l-a trimis cu mana goala .Femeia i-a dat baiatului un stergar frumos tesus si brodat pe care sa i-l duc in dar varului din satul vecin .
           Zis si facut! S-a grabit baiatul sa-si asculte mama si a pornit la drum .Nu avea prea mult de mers : trebuia sa treaca prin padure , apoi peste un camp si , dincolo de drumul de la marginea campului era satul vecin
          Mama si-a sarutat feciorul si l-a trimis cu ,, Doamne ajuta !'' S-a apucat apoi sa mai  trebaluiasca prin casa si prin curte .
       Timpul s-a scurs repede si dupa cateva ceasuri , vazand ca baiatul nu se intoarce femeia a inceput sa-si faca griji si sa se framante.Cand s-a inserat si copilul tot nu aparuse , biata femeie a plecat sa-l caute.
     A trecut prin padure strigandu-l , dar nici un raspuns .A ajuns la marginea campului si tot nu si-a  zarit baiatul .Acum inima ii batea cu putere  , iar lacrimi fierbinti ii curgeau pe obraji .A inceput sa alerge pe camp , strigandu-l si cautandu-l cvu ochii in toate partile .
  De atata graba , pincile - si asa dvechi si roase de vreme - se rupsera de tot , dar femeia nu mai simteai ghimpii si maracinii campului ce-i intepau picioarele la fiecare  pas..Se gandise dar la copil si se ruga necontenit Maicii Domnului sa nu fi patit baiatul ceva.
    Si fiecare strop de sange , unde cadea , se preschimba intr-o floare mare si rosie , de culoarea sangelui .Si asa s-a umplut campul de maci
   Intr-un tarziu , l-a gasit .Zacea , saracutul intins, caci slabit  si nemancat cum era  nu avusese putere sa ajunga pana la celalalt  sat .Bucuroasa ca in sfarsit l-a aflat , femeia  si-a luat copilul in brate si l-a adus inapoi acasa multumind cerului ca si-a gasit baiatul
   Si de atunci au ramas macii pe campuri !Ei amintesc de dragostea fiecarei mama de efortul  si sacrificiile pe care aceasta le face pentru copiii ei.
  Se zica ca nimeni n-a putut sa numere vreodata toti macii de pe un camp , asa cum nimineni nu paote numara sacrificiile si eforturile pe care le afce o mama ptr copiii ei...

Stia-ti ca...???
       Macul este folosit pentru:
-trateaza tusea



-gargara cu ceai de mac trateaza durerile de gat


-ceaiul din petale de mac este folosit impotriva hemoragiilor
 
Ghici!!!
       Chiar de nu-ti amintesti
        Ti-a zambit intaia data
         Tu mereu sa-i multumesti
          Caci te-ajuta in viata toata  

joi, 9 septembrie 2010

Editie de Copiii:


                                                        Ariciul

          Iubitii mei , multe legende am ascultat cand eram copil ...Mi le spuneau parintii sau bunici ori batrani satului .Dar parca nici una nu mi-a placut atat de mult ca povestea ariciuliu- ghemotocul de ace care-l vedem prin curtile oamenilor gospodari sau pe la marginea padurilor.
         Legendele spun ca , la Facerea Lumii , doua vietati L-au  ajutat pe Dumnezeu : albina si aricul .Vedeti voi , ariciul  cu multa rabdare a masurat intregul pamant , iar albina vazand ca pamantul e prea mare si intins ca-n palma .L-a invatat pe Dumnezeu cum sa-l mai stranga si sa-l faca mai frumos , incredintandu-l in dealuri si munti , cu lunci si vai.
            Apoi , cand Dumnezeu a vrut sa faca timpul l-a chemat tot pe arici sa-l ajute , caci acesta o fi el mic si stangaci , dar e tare intelept.Si ac sa urzeasca Dumnezeu firul vremi a luat doua gheme mari , unul alb  si altul negru si a inceput sa  impleteasca  firele lor facand astfel ziau alba si noaptea neagra , ce merg impreuna  de veacuri , ca doua fire de urzeala.Si ariciul il ajuta pe Dumnezeu rasucind ghemele si intinzand  mai bine firele
             Dar nu stiu cum s-a facut  , probabil de atata amar de timp , ca ariciul a atipit un pic .Cand s-a trezit a vazut firul alb se rupsese iar dumnezeu depana pe ghemul sau doar firul negru al nopti .S-a speriat , saracul , atat de tare  de greseala sa , ca , de groaza , tot parul i s-a ridicat ca acele si tepii
            Si asa a ramas si pana azi.
         De asta e asa ariciul : din cauza sperieturii pe care a tras-o 
 Dar bunul Dumnezeu l-a iertat si , pentru osteneala sa , l-a rasplatit binecuvantandu-l
         Asa se face ca tepii ariciului ii sunt de mare ajutor caci oricand se poate face ghem si nici un animal nu-i poate face rau , intepandu-se in acele sale 
Daca in curtea casei isi face adapost o familie de arici atunci casa aceea e binecuvantata si are spor in toate
       Iar copiii , atunci cand gasesc un arici facut ghem , fac zgomot mare zanganind obiecte de metal 
         In timp ce fac zarva mare , copii ii canta asa: 
    ,,Arici                                                            De ghiocei
      Pogonici                                                       Cu salba
       Du-te la moara                                            De noua lei
      Si te insoara                                                  Si ia zestre
      Si ia fata                                                        Noua teste
      Lui cicoara                                                     si-un ogar
       Cu cercei                                                        Dupa car

                Iar ariciul , curios ,din fire , se desface scotandu-si si boticul dintre tepi sa vada ce se intampla. 



Stia-ti ca....???
Puii ariciului se nasc cu tepii chiar sub piele, acestia incepand sa apara in 24 de ore de la nastere
Ghici !!!
Am un mos culcat sub gard
Tot cu spini e imbracat ...!!
Merge pasa pe ulite
Cu trei mii de sulite

miercuri, 8 septembrie 2010

                           La multi ani !!!

           Celor ce poarta numele de Maria , Mariuta , Mariana , Marina
    Un mic cadou de la membrii blogului
                               Click 

        Sa va ajute Domnul sa va intoarceti la El ...La multi Ani
Editie pentru Copiii

                        De ce are magarul cruce pe spate ?
Magarul este un animal umil si simplu , des intalnit in legendele si credintele oamenilor.Nepretentios , asinul a fost intotdeauna un ajutor pentru om , fiind  un bun animal de povara .Credinta populara spune ca diavolul se poate preschimba in orice vietate , dar nua re puterea de a se transforma in magar si nici nu poate face vreun rau acestui animal sau oamenilor care sunt intovarasiti in calatorie sal la munca de un magarus .
  Calare pe  un asin (magar ) au calatorit Fecioara Maria cu pruncul Iisus impreuna cu Sfantul Iosif , atunci cand au fugit in Egipt pentru a scapa de mania Regelui Irod , care omora toti pruncii.30 de ani mai tarziu , Mantuitorul Iisus Hristos intra in Ierusalim , intampinat de multimi , purtat tot de un asin .Venea calare pe un animal bland si simpl , dand altfel  dovada de smerenie si modestie .Nu a venit calare pe un cal , caci in acea perioada caii nu era folositi  decat de cei bogati sau soldati , in lupta .Insa Mantuitorul  era Domnul Pacii , al celor umili si simpli .Asinul a fost binecuvantat de Dumnezeu caci animalul are inca de la nastere semnul crucii pe spinare .Iata ce istoriseste legenda '' Atunci cand a facut Dumnezeu animalele pe pamant a facut un magar urecheat si bland tot ca acum ...iar dunga ce o are pe spinare  in forma de cruce , se povesteste  ca acest semn i-a fost facut de Dumnezeu cand l-a binecuvantat , pe vremea cand l-a incalecat pe Iisus Hristos , spre a intra in Ierusalim.
  
              ,, Magarul are cruci pe spate fiindca a dus in spate pe Cel ce a purtat Crucea !!!''

Stia-ti ca ....???
Magarul este vegetariam, hranindu-se cu vegetale si plante, consumand cat I se ofera, fara sa aiba o anumita limita

Ghici : Cine iti aduce-aminte
            Zilele cand sa postesti
Praznicele-mparatesti ,
Sarbatori si zile sfinte
Unde oare le gasesti ???




marți, 7 septembrie 2010

                  Editia de copiii
           
        M-am gandit sa fac si un cuprins ca poate multi dintre voi preferati unele legende si sa stiti exact la ce ora si zi apar .Acesta este uprinsul de saptamana asta .AAAA...si am uitat toate aceste legende sunt luate din carticica legene crestine pe intelesul celor mici pe care eu am cumparat-o anu trecut de la manastirea Putna ...Pentru Duminica vam pregatit o poveste / legenda tot dintr-o carticica pe care cu siguranta o sa va placa ..De acum in fiecare Duminica veti avea cate o poveste pe placul tuturor sper

Cuprins :       
               1.Tantarul (luni )
               2.Legenda Plopului (marti -12:00)
               3.De ce are magarul cruce pe spate ?(miercuri 12:00)
               4.Ariciul (Joi 12:00)
               5.De ce este Macul rosu ca sangele ?(Vineri 12:00)
               6.Legenda Usturoiului (Sambata 12:00)

               7.Surpriza !!! (Duminica ...13:00)               
Editie pentru copiii
  
                                                     Legenda Plopului
 
           A fost odata un baiat tare rau.Cat era ziulica de mare ,colinda prin sat si se tinea de rele .cauta cuiburile pasarilor si le spargea ouale , chinuia bietii caune care nu-i faceau nici un rau legandu-le cate o tinichea de coada si apoi luandu-i la goana .Dar cel mai mare pacat al sau era ca isi batea joc de oameni batrani
   Bunul Dumnezeu era foarte mahnit de purtarea baiatului , dar se hotari sa incerce sa-l schimbe  si o trimise pe sfanta Duminica .Aceasta se preaschimba intr-o batrana sarmana si garbovita de ani si se aseza la usa bisericii in zi de sarbatoare , cand tot satul era strans la slujba.Ca sa-i incerce inima , batrana i-a cerut baiatului un mas sau un coloc , dar aceasta  nu doar ca s-a indurat sa faca pomana cu un om sarman , dar i-a raspuns  urat bietei femei .Vazand atata rautate  , Sfanta Duminica se preschimba la loc , inconjurata intr-o lumina  minunata .Toti satenii tineri si batrani au cazut in genunchi , inchinandu-se de prezenta sfintei in mijlocul lor.Speriat , baietelul obraznic a rupt-o la fuga dar in urama sa au rasunat vorbele sfintei
   -Stai pe loc copil rau ce esti ! Am venit pana aici pentru mantuirea ta , dar vad ca rautatatea  ta n-are leac .Nu meriti ca traiesti in chip de om .Caci nu cunosti ce-s  mila si indurarea .Sa te prefaci intr-un copac rece si nesimtator , dar bucuria florilor si a fructelor sa n-o cunosti
    Chiar in timp ce fugea prin curtea bisericii, copilul simti cum inima ii ingheta trupul i se prefacea in trunchi , bratele in ramuri iar picioarele prind radacini adanci .
   Asa a aprut plopul , care si astazi creste cat mai sus , spre inaltul cerului sa ceara iertare lui Dumnezeu si Sfintei Duminici , iar ca semn al parerii sale de rau isi misca neincetat frunzele , tremurand chiar si atunci  cand nu bate nici o boare de vand .Plopul nu face nici flori nici fructi , iar pasarile nu-si fac cuib printre ramurile sale .Oamenii nu-l sadesc in apropierea caselor caci la vreme de furtuna plopul este primul traznit de fulgere , amintindu-ne astfel de pedeapsa pe care cei rai si nechibzuiti o vor primi .
Stiati ca ...???
   Plopii pot atinge înălțimea de 35-40 metri

            Ghici !!!
E din lemn  sau din metal
Sta pe masa  in altar
Sau la gat la fiecare
      
                 Iar putere ei e mare ...

luni, 6 septembrie 2010

Editie pentru Copiii :
                  
                                          Tantarul

 Stiti si  voi , dragii mei ca fiecarei vietati de pe aceasta lume Bunul Dumnezeu i-a dat  rostul cu multa intelepciune .Asa se face ca atunci cand Dumnezeu a chemat la el toate fapturile , ca sa-i randuiasca fiecareia hrana , dupa felul sau , nu stiu cum s-a facut ca tantarul  a intarziat .La sfarsit ,  vede Bunul Creator ca apare si tantarul asteptand cuminte hotararea Celui Atotputernic .Se gandeste Dumnezeu ce sa-i randuiasca tantarului drept hrana , fiindca le cam impartise pe toate si ii spune :
             -Tie iti dau darul acesta : sa te hranesti prin ierburi si buruieni cauntandu-le sucul si seva.
Desi cam nemultumit , tantarul i-a respectat intocmai voia lui Dumnezeu .Dar tantaroaica nu-i dadea pace nici o clipa.Mereu il batea la cap , nemultumita  nevoie mare si reprosandu-i intruna :
             Nu vezi barbate , in ce hal ai ajuns ca esti slab si amarat ca vai de tine? Du-te si cere-i lu Dumnezeu altceva ca asta nu-i viata de noi ,
               Si azi asa , maine asa, ajunse tantaroaica sa-i scoata sufletul tantarului cu nemultumirea ei .Intr-o zi n-a mai putut rabda tantarul si i-a spus .
                 Daca nu-ti place ce mancam si mai esti asa increzuta du-te singura si nu-mi mai bate  capul!
           Atat i-a trebuit nevestei , care nechibzuita si cu gura mare , s-a dus  val-vartej la Dumnezeu cerandu-i  sa-i schimbe mancare randuita .Dupa ce a ascultat-o cu rabdare Dumnezeu i-a spus
      -De azi te vei hrani cu sange de om sau de vita , iar de nu vei gasi sa mori de foame.Iar de te vor prinde , omul te va pocni  cu palma sau vita cu coada si-ti vei gasi sfarsitul .Barbatul tau , insa are voie sa manance din toate felurile  de iarba si verdeata .
     Si uite asa a ramas si pana in ziua de azi ca tantarul niciodata nu-l inteapa pe om dar tantarroaica l-ar face ciur , daca ar putea sa-i suga tot sangele si nu se opreste pana nu-i pocneste omul o palma zdravana .Dar vezi cum e lumea asta , ca bietul tantar , fara vina , trage dupa si el ponoastele de pe urma nevestei , ca omul de teama tantaroaicei care inteapa nu sa sa aleaga si pocneste orice tantar cei iese in cale fara a sti daca e tantar sau tantaroaica.
    De,,,! Ce sa-i faci , daca nu s-au multumit cu ce le randuise Domnul ?!





Stiati ca ...?   
Femelele pot trăi până la 24 de ore, maxim 1 săptămână, iar masculi până la 3 săptămâni, mai ales dacă sunt în preajma apei.

Ghicitoare :
                          Cine arde si fum nu face ?
  Editie de legende si ghicitori pentru cei mici
                
      Ma gandeam astazi la verisoara mea ...mai exact la povestile care i le citeam si m-am gandit impreuna cu Alina si Bianca sa facem o Editie pentru Copiii .Mai exact in fiecare zi o sa apara pe blog o poveste / legenda crestina impreuna cu o ghicitoare ...
         Deci de acum in fiecare zi pe blog va aparea o legenda crestina pentru cei mici si pe intelesul lor .Aceste  legende ii ajuta si pe parinti sa raspunda la intrebarile puse de cei mici cum ar fi : 
                                    De ce tantarul ne pisca ?
                                   De ce este bradul mereu verde ?
                                 De ce tremura neincetat plopul ?
                               De ce are magarul semnul crusi pe spate ? 
                             De ce e macul rosu ? si cate si mai cate...

sâmbătă, 4 septembrie 2010

Rugaciunea unui copil

   Doamne in seara asta te rog ceva special ...

    Trasforma-ma intr-un Televizor , ca sa-i pot lua locul.      Mi-ar placea sa traiesc cum traieste televizorul in casa mea .   Cu alte cuvinte sa am o camera speciala unde sa se reuneasca toata familia in jurul meu.Fa sa fiu luat in serios.
          Sa fiu in centrul atentiei asa incat toti sa ma asculte fara sa ma intrerupa sau sa discute.Mi-ar placea sa mi se dea atentia deosebita care este acordata televizorului atunci cand ceva nu functioneaza..
         .Si sa-i tin de urat tatei cand se intoarce de acasa chiar si atunci cand vine obosit de la munca.Si mama in loc sa ma ignore, sa stea cu mine cand e singura si plictisita.Iar fratii si surorile mele sa se certe ca sa poata sta cu mine ...
       Si sa distrez toata familia chiar daca uneori nu spun nimic.Mi-ar placea sa simt ca lasa totul deoparte ca sa stea cateva minute alaturi de mine..

        Doamne nu-ti cer prea mult .Doar sa traiesc cum traieste orice televizor.
                          Rugaciunea unui Copil
                                                       Televizorul sau Copilul ?

vineri, 3 septembrie 2010

Film Traian Dorz
Cine a fost el ?
Cati ani a trait ? A fost un om al Domnului ? Mai traieste? Era de alta religie ? Era prieten cu parintele Iosif Trifa ? Era cantaret ? Poet ? ...pentru raspunsuri urmariti filmul !!!
                    Click Filmul Traian Dorz
                      ,,In preajma anului 1923 , imi faceam un bilant al activitatii mele de 10 ani d preotie la tara si un an de redactor la foia <<Lumina Satelor>> .Si ma gandeam cu durere la zadarnici celor 11 ani de strigare in pustiu , fara urme si fara roade .
                                     Era noaptea tarziu .Pe sub fereastra casei mele tocmai trecea urland , un card de betivi .Asta mi-a sporit si mai mult durerea .Am cazut in genunchi , plangand si m-am rugat Domnului plangand sa-mi ajute in anul  ce vine sa lucrez cu mai multa izbanda .In acesta noapte , duhul Domnului mi-a inspirat  gaunei hotarari care s-a publicat in numarul de Anul Nou 1923 al foii << Lumina Satelor >>.
                   In aceasta  Hotarare ii chemam pe cititorii mei sa intre in anul cel nou cu o hotarare  de lupta contra betiilor , sudalmelor  si altor pacate .Prin iscalirea  unei declaratii , ii chemam sa se hotarasca in contra pacatelor .ii chemam intr-un  fel de voluntariat de lupta apriga contra pacatelor .Din acest inceput a iesit pe urma miscarea << Oastea Domnului >>
              Initiativa acestei miscari este asadar pe de-a-ntregul a Domnului.Cu nimeni n-am avut absolut nici o consfatuire si nici o intelegere cu privire la acaesta .Si de la nimeni n-am avut absolut nici un fel de incredintare speciala pentru infiriparea ei.
  Si nu numai initiativa acestei miscari este a Domnului , ci si cretia intreaga a Lui ''                         Preot Iosif Trifa

Click


Scrisoarea lui Dumnezeu catre tine …


       Copilul meu , poate ca tu nu Ma cunosti , dar Eu stiu totu despre tine
     Stiu cand stai jos si cand te ridici si cum is toate caile tale. Iti cunosc pana si numarul firelor de par .Ai fost creat dupa chipu Meu .In mine ai viata miscarea si fiinta. Tu esti al Meu . Inainte sa fi fost intocmit in pantecele mamai tale te cunosteam Te-am ales mai inainte de intemeirea lumii ...Nu esti rodul unei greseli caci toate zilele tale au fost scrise in cartea mea . Eu am hotarat chiar ziua nasterii tale si locu unde vei trai... Esti o faptura asa de minunata .Eu te-am tesut in pantecele mamei tale si te-am sprijinit in ziua nasterii tale.Am fost inteles gresit de cei care nu ma cunosc dar nu sunt nepasator nici suparat ci sunt dragostea desavarsita si dorinta mea este sa revars aceasta iubire asupra ta doar pentru faptul ca tu esti copilul meu iar eu Tatal Tau ...

     Tu cum raspunzi acestei scrisori? ...uite un comentariu pe care unul dintre vizitatori acelui videoclip la lasat :
         dumnezeu nu exista si daca ar exista eeste indiferent...
                 de ce mor atati oameni daca dumnezeu trebuie
            sa ne "ocroteasca"?sau sa luam drept exemplu incendiul d
            e la maternitatea giulesti(condoleante pentru parinti copiilor decedati)
                      dece dumnezeu ia ajutat doar pe uni???
                    rog pe cineva sami raspunda la aceasta intrebare
                          Pentru tine exista Dumnezeu ?
              Eu stiu doar atat ca pentru Mine si pentru Ceilalti membri ai grupului Dumnezeu exista !
                                 Dumnezeu exista ! ...si El este Tatal Nostru    
El este Tatal care si-a dat fiul sa moara rastignit pe cruce
         pentru a ne spala noua haina patata de atatea pacate