vineri, 3 septembrie 2010

                      ,,In preajma anului 1923 , imi faceam un bilant al activitatii mele de 10 ani d preotie la tara si un an de redactor la foia <<Lumina Satelor>> .Si ma gandeam cu durere la zadarnici celor 11 ani de strigare in pustiu , fara urme si fara roade .
                                     Era noaptea tarziu .Pe sub fereastra casei mele tocmai trecea urland , un card de betivi .Asta mi-a sporit si mai mult durerea .Am cazut in genunchi , plangand si m-am rugat Domnului plangand sa-mi ajute in anul  ce vine sa lucrez cu mai multa izbanda .In acesta noapte , duhul Domnului mi-a inspirat  gaunei hotarari care s-a publicat in numarul de Anul Nou 1923 al foii << Lumina Satelor >>.
                   In aceasta  Hotarare ii chemam pe cititorii mei sa intre in anul cel nou cu o hotarare  de lupta contra betiilor , sudalmelor  si altor pacate .Prin iscalirea  unei declaratii , ii chemam sa se hotarasca in contra pacatelor .ii chemam intr-un  fel de voluntariat de lupta apriga contra pacatelor .Din acest inceput a iesit pe urma miscarea << Oastea Domnului >>
              Initiativa acestei miscari este asadar pe de-a-ntregul a Domnului.Cu nimeni n-am avut absolut nici o consfatuire si nici o intelegere cu privire la acaesta .Si de la nimeni n-am avut absolut nici un fel de incredintare speciala pentru infiriparea ei.
  Si nu numai initiativa acestei miscari este a Domnului , ci si cretia intreaga a Lui ''                         Preot Iosif Trifa

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu