marți, 7 septembrie 2010

Editie pentru copiii
  
                                                     Legenda Plopului
 
           A fost odata un baiat tare rau.Cat era ziulica de mare ,colinda prin sat si se tinea de rele .cauta cuiburile pasarilor si le spargea ouale , chinuia bietii caune care nu-i faceau nici un rau legandu-le cate o tinichea de coada si apoi luandu-i la goana .Dar cel mai mare pacat al sau era ca isi batea joc de oameni batrani
   Bunul Dumnezeu era foarte mahnit de purtarea baiatului , dar se hotari sa incerce sa-l schimbe  si o trimise pe sfanta Duminica .Aceasta se preaschimba intr-o batrana sarmana si garbovita de ani si se aseza la usa bisericii in zi de sarbatoare , cand tot satul era strans la slujba.Ca sa-i incerce inima , batrana i-a cerut baiatului un mas sau un coloc , dar aceasta  nu doar ca s-a indurat sa faca pomana cu un om sarman , dar i-a raspuns  urat bietei femei .Vazand atata rautate  , Sfanta Duminica se preschimba la loc , inconjurata intr-o lumina  minunata .Toti satenii tineri si batrani au cazut in genunchi , inchinandu-se de prezenta sfintei in mijlocul lor.Speriat , baietelul obraznic a rupt-o la fuga dar in urama sa au rasunat vorbele sfintei
   -Stai pe loc copil rau ce esti ! Am venit pana aici pentru mantuirea ta , dar vad ca rautatatea  ta n-are leac .Nu meriti ca traiesti in chip de om .Caci nu cunosti ce-s  mila si indurarea .Sa te prefaci intr-un copac rece si nesimtator , dar bucuria florilor si a fructelor sa n-o cunosti
    Chiar in timp ce fugea prin curtea bisericii, copilul simti cum inima ii ingheta trupul i se prefacea in trunchi , bratele in ramuri iar picioarele prind radacini adanci .
   Asa a aprut plopul , care si astazi creste cat mai sus , spre inaltul cerului sa ceara iertare lui Dumnezeu si Sfintei Duminici , iar ca semn al parerii sale de rau isi misca neincetat frunzele , tremurand chiar si atunci  cand nu bate nici o boare de vand .Plopul nu face nici flori nici fructi , iar pasarile nu-si fac cuib printre ramurile sale .Oamenii nu-l sadesc in apropierea caselor caci la vreme de furtuna plopul este primul traznit de fulgere , amintindu-ne astfel de pedeapsa pe care cei rai si nechibzuiti o vor primi .
Stiati ca ...???
   Plopii pot atinge înălțimea de 35-40 metri

            Ghici !!!
E din lemn  sau din metal
Sta pe masa  in altar
Sau la gat la fiecare
      
                 Iar putere ei e mare ...

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu