duminică, 29 august 2010

:x PRIETENIA :x
Cand iubesti pe cineva deseneaza un cerc in jurul lui  , nu o inima caci ea se poate frange dar cercul nu!...             
Cei doi prieteni ...
         Doi prieteni mergeau printr-o padure , cand dintr-o data ,se repezi asupra lor un urs .Unul fugi si se urca intr-un copac , ascunzandu-se iar celalalt statu in drum.El ,  neavand incotro sa apuce , cazu  pe data la pamant si se prefacu mort.Ursul trecu pe laga el si incepu sa-l miroase ; el nu respira.Ii mirose fata , urechile , si crezand ca este cu adevarat mort pleca mai departe
Cand ursul se departa , celalalt prieten
se coborai din copac si incepu sa-si bata joc de cel de jos :
-Dar ce ti-a soptit ursul la ureche , adineaori?
-Iata ce mi-a spus : ,, Pazeste-te de prietenii care te parasesc la nevoie !''

sâmbătă, 28 august 2010

                                  Sarpele inghetat



      Intr-un sat din Basarabia , un copil  se juca cu sapa in jurul casei.Rascolind pamantul ,intr-un loc , a dat peste un sarpe inghetat .Crezand ca-i bici , copilul l-a luat in casa si a inceput sa se joace cu el .Dar sarpele incalzindu-se , s-a trezit  din somn si l-a muscat pe copil, cauzandu-i moartea
    Asa e si firea cea veche din noi .Ea nu moare de tot .E numai un sarpe amortit care se trezeste in noi , indata ce-i dam ,,caldura'' si ,,mancare''
   Cei care nu ma credeti uitati-va ,spre pilda, la cel care merge la carciuma , cum se trezeste indata sarpele din el ! Precum zice si Biblia : Nu te uita la vin , cand face spume in pahar el aluneca usor , dar , pe urma , ca un sarpe musca si inteapa ca un basilic (Proverbe 23 , 31-32)
                       Cele patru piersici...


Taranul T. Cusmica darui fiecaruia dintre baietii lui cate o piersica .Dupa catva timp , ii intreaba :
                 -Copii , cum v-a placut piersicile ?
                         -Minunat de bune! Am pastrat samburele , l-am bagat in pamant cu mare grija , poate ca va rasari din el un pom frumos si atunci vom avea toti piersici bune.
               -Din tine va iesi un bun gradinar - zise tatal
              -Mie , povesti al doilea -mi-a placut piersica atat de mult , ca am rugat pe mama sa-mi dea jumatate si dintr-a ei , iar samburele lam aruncat
             -Grijeste , dargul meu , sa nu te faci om lacom ,raspunse tatal
            -Fratele meu a aruncat samburele -zise al treilea- dar eu l-am ridicat , l-am spart si l-am mancat si piersica mea am vandut-o pe zece copeici
        -Din tine va iesi un mare negustor- grai tatal
            -Dar tu , dragul tatei? intreaba omul pe cel de-al patrulea . Ce gust a avut piersica ta ?
            - Nu stiu , tata ! raspunse copilul , stingherit oarecum.
          -Cum nu stii ? Dar ce n-ai mancat-o?
           -Am dus-o vecinului nostru care e bolnav.El n-a vrut s-o primeasca , dar eu am pu-so pe masa si am fugit .
         Ochii taranului se umplura de lacrimi .Isi saruta copilul si , binecuvantandu-l , ii zise :
        -Sa stii , dragul meu , ca pierisca  aceasta Dumnezeu ti-o va da negresit inapoi , insutit

      Tu ce ai fi facut cu piersicile? ?  ?
                                              Diavolul si Baba
           Doi orbi care traiau din cersit , se facura tovarasi de viata , hotarand sa imparta tot ce vor castiga din mila oamenilor . Ei traiau foarte bine in aceasta fratietate .
          Dracul insa , care nu vede niciodata bucuros buna intelegere dintre oameni , se trudi multa vreme sa strice prietenia dintre cei 2 orbi cu fel si fel de siretlicuri dracesti , dar zadarnica i-a fost munca. Orbi nu se certau niciodata
                Deznadajduit  , Sarsaila se hotari sa-i lase in pace . Dr tocmai atunci se pomeni cu o baba care-l intreba:
     -Dar ce esti asa de amarat impielitatule ?
     - Cum sa nu fiu ?  raspunse ,, Uciga-l crucea''
  Si incepu sa-i spuna pasul lui .
    - Ce dai babei daca face ea ceea ce n-a putut face nici dracul ? intreba batrana.
   - O pereche de cizme nou-noute - raspunse Nechipercea.
                Baba , bucuroasa de rasplata ce avea sa primeasca , zise dracului sa stea pe loc si sa ia seama la ce face ea .
               Se duse de-a dreptul la cei doi orbi si le zise :
     -Vaaai de voi , vai de voi , ce viata chinuita duceti ! Ca nu va bucurati si voi , ca toti oamenii de lumina sorelui . Iata , va dau un galben sa-l impartiti amandoi , ca n-am schimbat .
               Si zicand asa se facu doar ca da galbenul dar in adevar n-a dat nimic si nici n-a atins vreuna din cele doua palme intinse...
    -Sa fie de pomana mortilor ! zisera intr-un glas bietii orbi, in timp ce baba se departa ca la vreo patru stajeni de ei , apoi se opri sa vada ce se intampla .
              Dracul se uita si el , cu baba , de departe.
               Cei doi orbi , dupa ce se intelesera , calauziti de auz , ca baba s-a dus , izbucnira plini de bucurie :
    -Un galben ! Un galben !
Apoi unul din ei zise celuilalt:
   -Baga de seama unde il pui , sa nu-l pierzi , pana il vom schimba sa-l impartim

   - Cum ?! Imi spui mie sa fac ce trebuie sa faci tu , cand galbenul e la tine ?
  -La mine ?! Doamne fereste !
              Si-n mintea fiecaruia incolti gandul : ,,Vrea sa ma insele '' .Dupa ce schimbara mai multe vorbe aspre si injuraturi pesera mana pe ciomagele ce le aveas si incepusera sa se bata .Si ce fel de bataie ! Zice o vorba veche  ,, Sa te fereasca Dumnezeu de bataia orbului ''.
       Dracul ramare inmarmurit de isprava babei .Iar cand aceasta se duse spre el sa-si primeasca rasplata , Scaraoschi o opri la distanta infiorat si-i intinse cizmele cu o prajina lunga , de teama sa nu-i faca si lui cine stie ce ...Si iata , asa s-a intamplat ca ce n-a putut face diavolul a facut baba .

Povesti religioase
                                                          Preot Iosif Trifa - editia a VI-a
                      Editura Oastea Domnului -Sibiu 2000

vineri, 27 august 2010


Cel mai important este sa ai un prieten....El te place asa cum esti si cu defecte ...Walking with a friend in the dark is better than walking alone in the light..':((.Prietenii care contează sunt cei pe care poţi să-i trezeşti la patru dimineaţa...Deci ...ai grija ca te trezesc :)).....Insa cel mai bine si sigur este sa il ai pe Tatal Tau  , Fratele Tau , Ajutorul tau , adica pe Domnul ca PriEteN
Lui ii poti
Spune sau cere orice si oricand ...
Dragostea
Si
                               Prietenia
             Sunt cele mai importante

luni, 23 august 2010

Altarul prieteniei noastre...♥


                Roaga-Te !!!

---Dragostea de Dumnezeu şi dragostea de aproapele nu vin pe altă cale în sufletul nostru, decât pe calea rugăciunii!---

---Rugaciunea este a doua cale spre iertarea pacatelor
   1.Legamantul
   2.Rugaciunea...Unii dintre noi , aici ma refer si la mine , ne este teama sa spunem rugaciunea in public ...Nu ar trebuie sa ne fie teama cand il avem pe Domnul cu noi ....El ne-a dat Rugaciunea Tatal Nostru ca sa fie spusa in toata lumea..nu numai langa patutul nostru seara , dimineata sau cand trebuie sa mancam ...Rugaciunea este calea noastra de a vorbi cu Domnul si de a ne marturisi pacatele .Pentru ca anul acesta am invatat mai multe despre rugaciune  va voi spune ce ma invatat verisorul meu si alti instructori despre Rugaciune  :
- Ce trebuie sa cuprinda o Rugaciune? ...o intrebare buna la  care nu multi stiu raspunsul ...Unii se roaga pentru a primi o masina sau sa ii dea prietenul lui un joc ...o mare greseala insa ...Rugaciunea nu cuprinde numai cerere (psalmul 5:3) ci si :
     1.Slava - in primul rand trebuie sa ii aducem slava Domnului ca este un Dumnezeu asa de mare si iubitor -Psalmul 34:1-3
   2 .Multumire -Multumirea ar trebui data in fiecare clipa din viata ptr ca fara jertfa suprema a Domnului Iisus Hristos noi nu am fi existat
                                             3. Marturisire - Trebuie sa ne marturisim in fiecare moment pacatele ptr ca nu o exista om fara de pacat ptr ca haina noua care am luat-o facand Legamant sa nu ne fie patata de noroiul pacatelor . Ioan cap 1 vers 9
                                              4.Mijlocire -Rugăciunea de mijlocire este o rugăciune pentru alţii, aşa după cum mama cananeiancă s-a rugat pentru fiica ei.  Aceasta este o expresie a iubirii; îi iubim atât de mulţi pe ceilalţi încât suntem gata să împărtăşim şi greutăţile lor, rugându-ne pentru ei. Avem rugăciunea lui Isus pentru Petru: “Simone, Simone, iată satana v-a cerut să vă cearnă ca pe grâu iar Eu M-am rugat pentru tine să nu piară credinţa ta. Şi tu, oarecând, întorcându-te, întăreşte pe fraţii tăi” (Luca 22,31-32).
                                  A doua intrebare e Cum sa ne Rugam ?
                     - Cu sinceritate -
                     -Cu credinta in Domnul -
                                   3 .Cand sa ne rugam ?
Raspunsul de la aceasta intrebare cred ca e : - cand trebuie sa ne culcam , dimineata , si inainte de mancare ...este adevarat dar oare daca am fi furiosi neam ruga ?  Trebuie sa ne rugam cand suntem :
                     1. Veseli
                     2.Tristi
                     3Furiosi
                   Cand suntem furiosi singura cale de a iesi din starea aia este sa ne rugam Lui ca el ne va scapa .
                                        Unde trebuie sa ne rugam ?

 Raspunsul e foarte usor dar greu de facut ..Oriunde si Oricand !!! ...

Acum poate va va fi mai usor sa spuneti o rugaciune in tabara sau cand suteti cu totii in familie ...ptr a va arata ca Domnul are grija de voi sa faceti rugaciunea chiar daca voi in momentul de fata spuneti ca nu vreti sau ca va e teama si ca aveti emotii ...Anul acesta cand am fost in tabara Verisoara mea mi-a spus ca o sa ma puna sa fac rugaciunea dimineata la inchinare ...In acea dimineata am scapat ...la fiecare adunare ma rugam de ea sa nu ma puna si asa a fost ..insa ea de fiecare data spunea ca o sa spun rugaciunea fara sa fiu nevoita ..si asa s-a intamplat .In ultima seara de tabara cand fratele Vio din Galati ne-a povestit despre legamantul lui cu Domnul ...Cam 37 dintre noi si-au depus inima in mana Domnului printre care si eu si ceilalti membri a acestui blog ...Atunci mi-am dat seama ca Domnul a avut grija sa spun rugaciunea cu voia mea si nu a verisoarei mele pe care vreau sa-i multumesc :X ...
                         Rugati-va in fiecare moment , oriunde ati fi sau oricand ca nu se stie anul si nici ceasul in care Domnul ne va lua la judecata ...                
  Rugaciunea si Legamantul sunt calea catre viata vesnica ....

duminică, 22 august 2010

        
           Cand ai de gand sa vii la Domnul ?    



 Cand ai de gand sa viii la Domnul
           Caci e demult de cand ai spus 
Ca, daca te vei face om mare                                                  
                Te vei intoarce la Iisus ?




                     O,iata-te ajuns om mare
                          Dar esti si azi nepocait
                In orice fapta si-alergare
                        Devi mereu mai inrait




Cand ai de gand sa vii la Domnul
  Caci tu, cand mare ai ajuns
Si-ai fost chema sa vi la Domnul
    E prea devreme , ai raspuns




                  Ai spus atunci ca-i prea devreme
                              Te-ntorci cand fi-vei mai batran
                Si ai trait mereu in lume
                            Aceasi viata de pagan




Cand ai de gand sa vi la Domnul ?
        Caci iata : ai imbatranit
Dorinta ti-este implinita
         Si totusi , nu te-ai pocait

            
               Cand ai de gand sa vi la Domnul
                    Caci moartea mai astepti de-acum
              Sa-ti dai doar ultima suflare
                      Si pleci pe-al vesniciei drum




 Si daca pleci in asta stare
           Cu Dumnezeu neimpacat
 La judecata viitoare
       Vei fi in flacari aruncat





                  In chinurile-ngrozitoare
                               Vei merge ca un blestemat
                  Caci n-ai pus pret pe vremea-n care
                            Ai fost de Dumnezeu chemat !





   Deci dragul meu asculta-mi glasul
          Si vin' la Domnul pan'esti viu
   Caci nu stii ziua , nu stii ceasul
                             In care fi-va prea tarziu ...




                                    

sâmbătă, 21 august 2010

Membrii :
   1.Andreea
   2.Alina
   3.Geo
   5.Bianca
   6 .David
   7 Leynad/Daniel
   8.Andreea--wwjd--
   9.Emy H.
   10.Eliza
Dragostea Domnului !!!


----Se spune ca, odata, un om mergea printr-un desert. Nu mai putea de oboseala; nu mancase nimic de mai multe zile, apa nu mai avea, iar soarele puternic il topea cu razele sale de foc. In afara de intinderea nesfarsita de nisip dogoritor, nu se vedea decat urmele omului, urmele pasilor sai.



Deodata insa, omul a observat ca alaturi de el au aparut si alte urme, ca si cand mai era cineva, o persoana ce mergea o data cu ea si ale carei urme le putea vedea alaturi de ale sale. Speriat, a strigat:


-De ce sunt patru urme pe nisip, cand eu sunt singur? Cine esti si de ce nu te vad?


Dar o voce i-a raspuns:


-Sunt Dumnezeu! Nu esti singur, fiindca Eu merg alaturi de tine. Astfel, vei fi ocrotit de orice rau si vei ajunge cu bine la capat!


Omul a cazut in genunchi si i-a multumit Domnului ca S-a indurat de el, dupa care si-a continuat drumul, convins ca acum v-a reusi. Si a mers, a mers, pina cind intr-un final a simtit ca nu mai poate face un pas macar. Cazut in genuchi a privit in spate si...ce i-a fost dat sa vada? Pe nisip, nu se vedeau decat urmele pasilor sai.


-Doamne, a spus omul indurerat, de ce m-ai parasit, de ce nu sunt decat doua urme in nisip?


Dar aceeasi voce i-a raspuns cu blandete:


-Pentru ca, pana acum, Eu te-am dus in brate.


Deodata, omul nostru a simtit ceva rece, rece si a deschis ochii. Visase. Toropit de oboseala, incins de lumina soarelui, cazuse in nisip, ajuns la capatul puterilor. Dar, in timpul somnului fusese gasit de o caravana. Cativa negustori il ridicasera si il stropira cu apa. Atunci cind a simtit apa rece pe fata s-a trezit, amintindu-si de visul sau.


-Binecuvintat sa fie Domnul! a strigat omul. Cum m-ati gasit?


-Am vazut niste urme in nisip, si ne-a, dat seama ca cineva s-a ratacit. Erau int-adevar urmele tale.


-Voi credeti ca urmele mele v-au adus aici? Nu, Dumnezeu, care S-a indurat de suferinta mea, El v-a calauzit pasii spre mine, altfel as fi murit.


Sunt unii oameni care nu vad ca Dumnezeu se ingrijeste de ei. Nu vad ca Domnul, din iubire, cauta mereu sa ii ajute. ei uita de cele sfinte si de Dumnezeu, dar Dumnezeu nu uita niciodata de ei. Ferice de aceia care vad ca toata sanatatea, puterea de munca, fericirea tin de Dumnezeu si ca doar prin puterea Lui putem fi mantuiti. Ferice de aceia care au mereu incredere in ajutorul Domnului!!!