Cand ai de gand sa vii la Domnul ?
Cand ai de gand sa viii la Domnul
Caci e demult de cand ai spus
Caci e demult de cand ai spus
Ca, daca te vei face om mare
O,iata-te ajuns om mare
Dar esti si azi nepocait
In orice fapta si-alergare
Devi mereu mai inrait
Cand ai de gand sa vii la Domnul
Caci tu, cand mare ai ajuns
Si-ai fost chema sa vi la Domnul
E prea devreme , ai raspuns
Ai spus atunci ca-i prea devreme
Te-ntorci cand fi-vei mai batran
Si ai trait mereu in lume
Aceasi viata de pagan
Cand ai de gand sa vi la Domnul ?
Caci iata : ai imbatranit
Dorinta ti-este implinita
Si totusi , nu te-ai pocait
Cand ai de gand sa vi la Domnul
Caci moartea mai astepti de-acum
Sa-ti dai doar ultima suflare
Si pleci pe-al vesniciei drum
Si daca pleci in asta stare
Cu Dumnezeu neimpacat
La judecata viitoare
In chinurile-ngrozitoare
Vei merge ca un blestemat Caci n-ai pus pret pe vremea-n care
Ai fost de Dumnezeu chemat ! Deci dragul meu asculta-mi glasul
Si vin' la Domnul pan'esti viu
In care fi-va prea tarziu ...




Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu