Intr-un sat din Basarabia , un copil se juca cu sapa in jurul casei.Rascolind pamantul ,intr-un loc , a dat peste un sarpe inghetat .Crezand ca-i bici , copilul l-a luat in casa si a inceput sa se joace cu el .Dar sarpele incalzindu-se , s-a trezit din somn si l-a muscat pe copil, cauzandu-i moartea
Asa e si firea cea veche din noi .Ea nu moare de tot .E numai un sarpe amortit care se trezeste in noi , indata ce-i dam ,,caldura'' si ,,mancare'' Cei care nu ma credeti uitati-va ,spre pilda, la cel care merge la carciuma , cum se trezeste indata sarpele din el ! Precum zice si Biblia : Nu te uita la vin , cand face spume in pahar el aluneca usor , dar , pe urma , ca un sarpe musca si inteapa ca un basilic (Proverbe 23 , 31-32)

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu