Taranul T. Cusmica darui fiecaruia dintre baietii lui cate o piersica .Dupa catva timp , ii intreaba :
-Copii , cum v-a placut piersicile ?
-Minunat de bune! Am pastrat samburele , l-am bagat in pamant cu mare grija , poate ca va rasari din el un pom frumos si atunci vom avea toti piersici bune. -Din tine va iesi un bun gradinar - zise tatal
-Mie , povesti al doilea -mi-a placut piersica atat de mult , ca am rugat pe mama sa-mi dea jumatate si dintr-a ei , iar samburele lam aruncat
-Fratele meu a aruncat samburele -zise al treilea- dar eu l-am ridicat , l-am spart si l-am mancat si piersica mea am vandut-o pe zece copeici
-Din tine va iesi un mare negustor- grai tatal
-Dar tu , dragul tatei? intreaba omul pe cel de-al patrulea . Ce gust a avut piersica ta ?
- Nu stiu , tata ! raspunse copilul , stingherit oarecum.
-Cum nu stii ? Dar ce n-ai mancat-o?
-Am dus-o vecinului nostru care e bolnav.El n-a vrut s-o primeasca , dar eu am pu-so pe masa si am fugit .
-Am dus-o vecinului nostru care e bolnav.El n-a vrut s-o primeasca , dar eu am pu-so pe masa si am fugit .
-Sa stii , dragul meu , ca pierisca aceasta Dumnezeu ti-o va da negresit inapoi , insutit
Tu ce ai fi facut cu piersicile? ? ?




Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu