sâmbătă, 28 august 2010

                       Cele patru piersici...


Taranul T. Cusmica darui fiecaruia dintre baietii lui cate o piersica .Dupa catva timp , ii intreaba :
                 -Copii , cum v-a placut piersicile ?
                         -Minunat de bune! Am pastrat samburele , l-am bagat in pamant cu mare grija , poate ca va rasari din el un pom frumos si atunci vom avea toti piersici bune.
               -Din tine va iesi un bun gradinar - zise tatal
              -Mie , povesti al doilea -mi-a placut piersica atat de mult , ca am rugat pe mama sa-mi dea jumatate si dintr-a ei , iar samburele lam aruncat
             -Grijeste , dargul meu , sa nu te faci om lacom ,raspunse tatal
            -Fratele meu a aruncat samburele -zise al treilea- dar eu l-am ridicat , l-am spart si l-am mancat si piersica mea am vandut-o pe zece copeici
        -Din tine va iesi un mare negustor- grai tatal
            -Dar tu , dragul tatei? intreaba omul pe cel de-al patrulea . Ce gust a avut piersica ta ?
            - Nu stiu , tata ! raspunse copilul , stingherit oarecum.
          -Cum nu stii ? Dar ce n-ai mancat-o?
           -Am dus-o vecinului nostru care e bolnav.El n-a vrut s-o primeasca , dar eu am pu-so pe masa si am fugit .
         Ochii taranului se umplura de lacrimi .Isi saruta copilul si , binecuvantandu-l , ii zise :
        -Sa stii , dragul meu , ca pierisca  aceasta Dumnezeu ti-o va da negresit inapoi , insutit

      Tu ce ai fi facut cu piersicile? ?  ?

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu